Vitality koučing


Dnešná doba kladie na ľudí príliš veľké nároky, čas beží akosi rýchlejšie ako prv. Mnohí z nás žijú život vo veľkej nerovnováhe medzi prácou a oddychom, žijú v nezdravých presvedčeniach, či sa to týka stravy, myslenia alebo životného štýlu celkovo.

 

Radosť je zdravím duše

Aristoteles

A mnohí žijú natoľko rýchlo, že sa nad tým všetkým ani nemajú kedy zamyslieť. Nadmernú únavu, a s ňou spojenú stratu energie, začnú nahrádzať nadbytočným jedlom, energetickými nápojmi, či večerným pohárom vína. Pre pracovnú vyťaženosť vylúčia zo svojho života pohyb, kontakt s prírodou, či obmedzia kontakt s rodinou a priateľmi.

Cieľom vitality koučingu je sprevádzanie klienta na ceste zmeny. Zmeny k človeku vitálnemu, naplnenému spokojnosťou, radosťou a láskou. Nečakajte nejaký generalizovaný program typu "robte to, jedzte toto a myslite takto". Spoločne nájdeme to, v čom sa práve vy budete cítiť dobre. Ste jedinečná bytosť a váš život je rovnako jedinečný. Ide o to, aby ste našli to vaše, to v čom sa budete cítiť spokojne a fajn práve vy. Ak za tým všetkých objavíte aj hlbšie vnútorné hodnoty, majú zmeny, ktoré sa rozhodnete vo svojom živote urobiť, šancu byť trvalými.

 

Vďaka chorobe poznáme hodnotu zdravia,
vďaka zlu hodnotu dobra,
vďaka hladu sýtosti a vďaka únave hodnotu pokoja.

Hérakleitos

 

Vo vitality koučingu pracujeme v troch oblastiach:

1. Pozitívna myseľ

Psychika je jedným z hlavných faktorov ovplyvňujúcich naše zdravie. Ak niekto žije trvale v strese, strachu, či iných, ešte horších negatívnych emóciách, ako závisť, nenávisť, posudzovanie, či dokonca odsudzovanie, riskuje zníženie svojej vlastnej imunity a otvára bránu vstupu tým najrôznejších chorobám.

Skúsme sa zamyslieť, ako reagujeme, keď nás niekto urazí, skritizuje, keď nás začne posudzovať, či dokonca odsudzovať. Ako nás to vyvedie z miery nielen v tom momente, ale aj pri následných spomienkach na tieto situácie. Často si veci v živote berieme zbytočne príliš osobne. Často stretávame takýchto ľudí práve preto, lebo nám zrkadlia niečo zo správania nášho.

Opakom negatívnych myšlienok je schopnosť pozitívneho myslenia. Začnite sa na pozitívne myslenie postupne prelaďovať vo viacerých oblastiach vášho života. Základom preladenia sa na pozitívnu myseľ je práve pochopenie vlastných negatívnych myšlienok. Čo stojí za nimi? Je to strach, túžba po láske a či niečo úplne iné? Uvedomenie si toho, čo mám, čo mi život dal a z čoho sa viem tešiť, ako aj toho, čo viem a chcem vďaka svojim schopnostiam a skúsenostiam dosiahnuť, začne pomaly učiť našu myseľ myslieť pozitívne.

Odhaľte pomocou vitality koučingu to, čo práve vás naladí a udrží v pozitívnej mysli, odhaľte a odstráňte príčiny svojich negatívnych myšlienok, zbavte sa starých obmedzujúcich presvedčení a otvorte sa láske.

2. Pohyb

Pohyb je bez pochýb jednou z najdôležitejších súčastí udržania si vitality a jeho prvotným cieľom je rozprúdenie energie do všetkých častí tela. Choroba totižto obyčajne vzniká tam, kde je stagnácia. Ponuka rôznych pohybových aktivít je v dnešnej dobe natoľko široká, že vymenovanie možností by zabralo možno aj celú stranu. Čo si však vybrať práve pre seba? A prečo vždy niečo začnem a po čase nechám tak?

Objavte toho pravú príčinu. Objavte a precíťte v sebe, aká aktivita je vhodná práve pre vás. V čom sa cítite dobre, čo vám prináša radosť, ako a vďaka čomu v tom vytrvať.

3. Strava

Strava vplýva na naše zdravie, psychiku a energiu zrejme viac, ako sme si doteraz mysleli. Nie vždy prikladáme jedlu dostatočný význam a často sa v stravovaní necháme unášať módnymi trendami. Z médií sa k nám dostáva množstvo informácií, často aj protichodných, a zorientovať sa v nich naozaj nie je jednoduché.

Stáva sa, že jedlo v rýchlosti do seba jednoducho nahádžeme, bez akéhokoľvek uvedomenia, čo nám vlastne prináša. Stáva sa, že sme po jedle, hlavne typicky slovenskom nedeľnom obede, unavení tak, že si musíme ísť ľahnúť. A to, ako nám jedlo dokáže zmeniť napríklad náladu ani nevnímame. Nevieme sa totižto zastaviť...

Tak čo teda robiť? Čo vlastne jesť? A ako jesť?

V stravovaní sú uznané ako liečivé tri smery: tradičná čínska dietetika, makrobiotika a ajurvéda. Pokiaľ vás vaše vnútro ťahá k jednému z nich, nájdite si odborníka, ktorý vám pomôže sa na daný stravovací režim prestaviť.

Máme tu však aj iné stravovanie smery, ako vegetariánstvo, vegánstvo, vitariánstvo, či ďalšie iné. Ako sa vyznať tu? Ja to robím takto: pokiaľ poznám zástupcu niektorej z týchto skupín ako vitálneho, zdravého a optimistického človeka, a to dlhodobo, presvedčí ma to a vyskúšam. No a už samo telo si povie, či to chce, či sa v tom cíti dobre a či je to realizovateľné v mojom bežnom dennom živote.

Alebo by ste chceli klasický stravovací režim, ktorému ste sa naučili vo vašej rodine iba upraviť? Práve toto vie byť prvým krokom k postupnému prechodu na zdravé stravovanie.

Dôležité je, aby ste všetko, k čomu sa odhodláte robili prirodzene. Aby ste vedeli, čo je za tým, uvedomovali si, čo vám to prinesie, aby vás poháňala vlastná vnútorná motivácia.

Že neviete, čo by ste mohli urobiť? A že nemáte na to čas? A ani trpezlivosť? A že po čase sa vrátite do starých koľají? A ani tú motiváciu v sebe objaviť neviete?

Tak tomu všetkému vieme pomôcť koučingom. A zopár rád pre zdravšiu stravu vám ponúkam vo svojom e-booku, ktorý si môžete stiahnuť už hneď.

vitality koučing

Naša stránka využíva cookies pre zabezpečenie 100% funkčnosti.