• Úvod
  • Blog
  • Transformačný koučing, časť prvá

Transformačný koučing, časť prvá

S pojmom koučing sa v dnešnej dobe stretávame čoraz častejšie. Mnohí z vás si ho už iste vyskúšali na vlastnej koži, a mnohí si, verím, že s radosťou a záujmom, prečítate nasledujúcich pár riadkov, aby ste sa dozvedeli, čo sa pod týmto pojmom vlastne skrýva.

Koučing je určený pre všetkých, ktorí chcú robiť veci inak, alebo chcú robiť iné veci.

časopis Nový FénixČasto vedia, čo chcú, ale na ceste k cieľu im stoja určité prekážky, či vlastná pohodlnosť. Áno, vyjsť za zónu svojej istoty a prevziať zodpovednosť za svoje konanie do vlastných rúk býva niekedy bolestivé. A obyčajne, čím bolestivejšie, tým nás to v živote viac posunie. Koučing je však vhodný aj pre tých, ktorí často nevedia pomenovať, čo presne chcú, len akýsi vnútorný hlas im hovorí, že treba niečo zmeniť. Ich JA im však vždy ukáže, čo je pre nich v daný moment a v danej situácií najdôležitejšie.

„MNOHÍ SA DOKÁŽU POZRIEŤ NA TO,
AKO TO V ŽIVOTE MAJÚ A AKO TO MAŤ CHCÚ,
CEZ POCITY, CEZ SVOJE SRDCE,
ČI DUŠU, AKO ZVYKNÚ HOVORIŤ.
A TU UŽ NASTUPUJE KOUČING TRANSFORMAČNÝ,
V KTOROM SA MENÍ SÁM ČLOVEK.“

Tatiana Červená

Koučing je pre všetkých, ktorí chcú rozvíjať dary a talenty, ktoré im boli dané do vienka, pre všetkých, ktorí chcú objaviť svoj potenciál a prebudiť svoju vnútornú motiváciu. Pre všetkých, ktorí hľadajú tie správne hodnoty, pre ktoré stojí za to žiť krásny a spokojný život.

Koučing je tvorivým procesom, v ktorom vám kouč kladie otázky tak, aby podporili vaše hlbšie premýšľanie. Kouč vás sprevádza vašimi vlastnými úvahami, pracuje s vašimi myšlienkami, predstavami a pocitmi, ale rovnako aj s prejavmi vášho tela. Počas koučovacieho rozhovoru nastáva hlbšie uvedomenie toho, čo chcete a na čom vám záleží, ako aj pochopenie súvislostí a zmysluplnosti vášho konania. Zvykneme tomu hovoriť "AHA" efekt. Keď sa niekde rozsvieti a... Riešenie situácií, či už je to cesta k cieľu, cesta vášho osobného rozvoja, zmena nežiaduceho správania, či riešenie konfliktných situácií nachádzate v sebe a v podstate sami. Vďaka svojim vlastným myšlienkam, uvedomeniu a rozhodnutiu konať. A to je na koučingu fascinujúce. Kouč vám je v tomto procese sprievodcom a partnerom. Preto je dôležitou súčasťou procesu koučingu dôvera. Dôvera nielen klienta v kouča, ale aj dôvera kouča v klienta, v jeho celistvosť, v jeho schopnosť nájsť pre seba tie najlepšie riešenia. A nemenej dôležitá je dôvera kouča v seba samého, v svoje schopnosti, ako aj v to, že intuícia ho povedie tým správnym smerom.

Koučingom nie je poradenstvo, tréning, ani psychoterapia. Kouč neovplyvňuje klienta svojim postojom či názorom, neradí, neodporúča, neschvaľuje a nesúdi. Kouč nie je odborníkom na problém klienta, v procese koučingu zostáva vo svojej "nevedomosti". Je odborníkom na to, ako klásť otázky, ako počuť aj to, čo povedané slovom nebolo.

Bdelá pozornosť a potreba byť vo svojom strede

Hĺbku celého procesu si v koučingu určuje sám klient. Niektorí klienti sa radi pohybujú iba v oblasti rozumovej, čo predstavuje koučing zameraný väčšinou na zmenu akcie. Mnohí sa však dokážu pozrieť na to, ako to v živote majú a ako to mať chcú, cez pocity, cez svoje srdce, či dušu, ako zvyknú hovoriť. A tu už nastupuje koučing transformačný, v ktorom sa mení sám človek. To chce samozrejme aj od kouča viac, ako sú bežné koučovacie zručnosti. Chce to schopnosť precítenia situácie a vedenia klienta cez srdce. Chce to dôveru v intuíciu a jej aktívne zapojenie do procesu koučingu. Byť pre klienta tu a teraz, a v stave bdelej pozornosti si koučing s klientom spoločne užívať. Byť vo svojom strede, alebo sa aspoň snažiť, aby oscilácia okolo stredu bola čo najmenšia. Viac o bdelej pozornosti a o tom, ako si v živote vytvoriť miesto pre intuíciu, ako aj to, ako sa do svojho stredu priblížiť napríklad stravou a varením sa dozviete v pokračovaní článku v ďalšom čísle.

www.coach-mentor.sk, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., Mobil: +421 915 795 211

Zeptali jsme se Tatiany Červené

Prý sis dala svou novou profesi jako dárek ké svým narozeninám?

Áno, pre novú profesiu koučky som sa rozhodla rok pred svojou päťdesiatkou, a v deň svojich okrúhlych narodenín som si otvorila živnosť. Musím sa priznať, že to chcelo poriadne si siahnuť za zónu svojho komfortu. Dnes by som však nemenila. Koučing ma neskutočne nadchol, verím v jeho silu, a preto idem týmto smerom. Guráž do práce kouča mi dáva, okrem iného, aj jedna z jedenástich kompetencií koučov - pravidiel, podľa ktorých koučujeme. Hovorí o zohľadňovaní intuície v práci kouča, o nasledovaní cítenia, či o "nevedomosti" kouča. A tu som sa našla.

Jaké okolnosti doprovázely tvá osudová rozhodnutí a životní cestu?

Môj profesijný život charakterizuje zmena. Zmena a prehodnocovanie priorít v tom, či inom životnom období. A k tomu veľká dávka nadšenia. Chcela som byť módnou návrhárkou. Stala som sa vyštudovanou mlynárkou na Moskovskej štátnej univerzite potravinárskych technológií. Bola som vychovávateľkou, sekretárkou, tlmočníčkou, ale aj obchodnou riaditeľkou pre Východnú Európu v zahraničnej nadnárodnej spoločnosti. Koučovaciemu remeslu som sa učila v Business Coaching College v Bratislave a taktiež som absolvovala kurz liečenia a transformácie kvantovým poľom srdca Kvantová terapia Matrix. Okrem koučky, ktorá miluje svoju prácu, som tiež matka dvoch krásnych synov a verím, že aj dobrá manželka. V súčasnosti sa venujem štúdiu intuície a jej využitiu v každodennom ako osobnom, tak i pracovnom živote. Mojimi vášňami sú varenie, zaváranie, bylinky, čchi kung a brušné tance.

V KOUČINGU SI RIEŠENIE NACHÁDZATE V SEBE
A V PODSTATE SAMI. VĎAKA SVOJIM
VLASTNÝM MYŠLIENKAM, UVEDOMENIU
A ROZHODNUTIU KONAŤ.

Máš prý také jednu zajímavou zkušenost s oblíbeným zpěvákem, Karlem Gottem.

Áno, to mám. V koučingu je technika, zvaná mentorský stôl, kde si jedna moja klientka vybrala ako mentora - poradcu na vec, ktorú riešila práve Karla Gotta. Zvyčajne títo osobne neznámi mentori dávajú klientom tie najužitočnejšie rady. A toto je kúsok z jej referencie:

Koučka Táňa, príjemne, milo a veľmi profesionálne usmerňovala náš dialóg, ten sa dokonca po chvíli zmenil na rozhovor medzi mnou a mojimi imaginárnymi hosťami. Dozvedela som sa, ako ma vnímajú iní, ako sa vidím ja, a tiež kam by mohlo viesť moje smerovanie. Pochopila som, že všetky dôležité odpovede mám vo svojom vnútri.

Odchádzala som s pocitom veľkej nádeje a otvorených možností, usmievala som sa a to trvá až doteraz :-) ....veď, okrem iného, kávu mi osladil sám Karel Gott ! :-)

Článok vyšiel v časopise Nový Fénix
Text a foto: Ing. Tatiana Červená, ACC, koučka a mentorka


Druhú časť článku si môžete prečítať tu...

Naša stránka využíva cookies pre zabezpečenie 100% funkčnosti.